Zakřivení kontaktních čoček

Časté dotazy , Články o čočkách

Hodnota poloměru zakřivení (BC – Base Curve) zadní plochy kontaktní čočky, která se obyčejně pohybuje v intervalu 8,0 až 9,1 mm.

Tato hodnota by také měla odpovídat hodnotě zakřivení rohovky uživatele čoček. Při strmějším zakřivení kontaktní čočky než je zakřivení rohovky, vzniká nepravidelný ohyb kontaktní čočky.

Případné nepravidelnosti zakřivení rohovky (lze k němu dojít například následkem traumatu, nebo zánětu) nelze uspokojivě korigovat sférickými, cylindrickými, ani torickými brýlovými čočkami.

Kontaktní čočky, zejména tvrdé RGP – viz korneální kontaktní čočky, poskytují optimální optické prostředí kdy slzný film mezi kontaktní čočkou a rohovkou oka vyrovnává případné nepravidelnosti rohovky.

Další významnou hodnotou při výběru čoček je průměr čočky označovaný jako DIA (diameter).
 • Pavla 16.01.2018

  Dobrý den, aktuálně nosím jednodenní čočky Dailies se zakřivením 8,7 a DIA 14.00, ráda bych však čočky měsíční.. dělají se nějaké s těmito hodnotami? mnohokrát děkuji

  • info@kontaktni.cz 16.01.2018

   Dobrý den, díky za Váš dotaz. Hodnoty průměru a zakřivení nehrají v pohodlí kontaktních čoček tak velkou roli, jako tomu bylo kdysi. V první řadě by se měl zvolit materiál vhodný pro Vaše oči. U Dailies AquaComfort Plus je to materiál hydrogelový. Doporučujeme Vám tedy vyzkoušet TopVue Plus, u kterých lze využít službu Garance vrácení peněz. Čočky můžete zakoupit v tomto výhodném balíčku i s roztokem a pouzdrem. Pokud Vám budeme moci s čímkoli pomoci, napište nám. Přejeme hezký den.
 • Martina 29.12.2017

  Dobrý den, mám zakřivení rohovky 7,92 a 7,96. (Změřeno optometristou). Jakou hodnotu BC u kontaktních čoček bych měla zvolit? Děkuji Vám velmi za odpověď. Martina

  • info@kontaktni.cz 29.12.2017

   Dobrý den, děkujeme, že jste se s dotazem obrátila právě na nás. Kontaktní čočky jsou nejčastěji a standardně vyráběny se zakřivením zhruba od 8,30 do 9,00. U mnoha kontaktních čoček zakřivení nehraje příliš velkou roli, protože jsou vyráběny s asférickým designem – jejich zakřivení není kulovité, ale postupně se zplošťuje, tudíž je zakřivení rozdílné v každém bodě čočky. Výběr čoček je velmi individuální záležitostí a bez předchozího vyzkoušení nebudete mít nikdy jistotu, že jsou dané čočky vhodné. Pokud se Váš optometrista nezabývá aplikací kontaktních čoček, vyhledejte kontaktologa, který má možnost poskytnout Vám zkušební kontaktní čočky. Takto na dálku nejsme bohužel schopni lépe poradit. Děkujeme za pochopení a přejeme krásný den.

 • Ilona 08.01.2015

  Dobrý den, chtěla bych vyzkoušet barevné kontaktní čočky, bohužel nemůžu najít žádné, které by měly stejné zakřivení jaké mám u normálních dioptrických kontakt. čoček což je 8,7. Běžně používám čočky Bausch&Lomb Optima. Poradíte mi prosím . Děkuji

  • info@kontaktni.cz 08.01.2015

   Dobrý den, parametr zakřivení by neměl představovat problém v případě, že odchylka zakřivení činí do 2 desetin milimetru – tuto odchylku bývá totiž lidské oko zpravidla schopno tolerovat (většina barevných kontaktních čoček v naší nabídce tuto podmínku pro Váš parametr splňuje). Je však nutné mít na paměti, že zakřivení není jediným určujícím parametrem pro to, zda čočka bude nositeli „sedět“ a vyhovovat mu. Zda čočka bude pro pacienta vhodná určuje celá řada faktorů – vrozená citlivost oka, snášenlivost materiálu čoček, průměr čoček (u barevných čoček navíc roztažitelnost zornice – někdy zornice zasahuje do barevné části a člověk může vidět barevný opar, či prstenec), obsah vody, propustnost kyslíku a slzivost. Proto je vždy lepší před vyzkoušením nového typu čoček absolvovat konzultaci s očním specialistou, případně podstoupit odbornou aplikaci. Zvláště u nákupu barevných kontaktních čoček (které někteří odborníci pro malý zájem ani neaplikují) by měl kupující počítat s tím, že jde vždy do určité míry o risk – nikdo nemůže zaručit, jak bude působit výsledný barevný efekt právě na jeho oku, zda bude čočka správně sedět a nebude na okrajích prosvítat duhovka atd… Z barevných kontaktních čoček můžete v našem obchodě vyzkoušet, zcela bez rizika zbytečné finanční investice, čočky , které jsou dostupné ve 3 přirozených barevných odstínech. Na tyto čočky poskytujeme garanci vrácení peněz v případě, že zákazník nebude spokojen – v tomto případě zákazník zašle jednu čočku zpět a my mu vrátíme peníze. Doufáme, že pokud se rozhodnete pro nákup čoček z naší nabídky, budete s nimi plně spokojena.

 • Jana 22.01.2014

  Dobry den, mám dotaz, dají se sehnat měsíční čočky se zakřivením 9.0 a DIA 14.2? V optice mi říkají že se vyrábějí pouze jednodení. Děkuji za odpověd Jana D.

  • info@kontaktni.cz 24.01.2014

   Dobrý den Jano, musíme souhlasit s optikou, zakřivení 9.0 u měsíčních kontaktních čoček již není v naší nabídce. Doporučujeme konzultovat vhodný druh kontaktních čoček s Vaším očním specialistou na základě odborného vyšetření, předejdete tak minimálně případné ztrátě finanční investice. Děkujeme za pochopení.

 • Tomáš 10.02.2013

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká kontaktních čoček. Dosud jsem používal kontaktní čočky s rozměry (na obě oči stejné): -1,50 9,1 14,40 Bohužel nyní nemohu sehnat ani vhodnou alternativu nikde v nabídkách. Můžeme mi poradit? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Tomáš P.

  • info@kontaktni.cz 12.02.2013

   Dobrý den Tomáši, pokud porovnáme parametry, pak jste pravděpodobně používal kontaktní čočky Precision UV, které se již přestaly vyrábět. Jako náhradu za tyto měsíční kontaktní čočky od společnosti CibaVision nabízíme kontaktní čočky TopVue od výrobce PegaVision, u kterých nabízíme garanci vrácení peněz. To, znamená, že pokud nebudete s těmito čočkami spokojen, můžete nám je vrátit a my vám vrátíme peníze. Neriskujete tak žádnou finanční ztrátu.

Tento web používá soubory cookies, aby pro Vás byl nákup kontaktních čoček a roztoků jednodušší a přehlednější. Používáním našich stránek souhlasíte s používáním cookies. Více informací zde!      OK