Časté dotazy

Nejčastější dotazy a odpovědi na téma kontaktních čoček

Od kolika let mohu začít nosit kontaktní čočky?

Nošení kontaktních čoček není limitováno věkem. Kontaktní čočky nosí jak malé děti, tak i lidé velmi pokročilého věku. Jen je potřeba naučit se kontaktní čočky nasazovat a následně vyjímat. Neméně důležitou činností je dodržování správné hygieny a péče o kontaktní čočky.

Jaký je rozdíl mezi pravou a levou kontaktní čočkou?

Žádný rozdíl mezi čočkou určenou na pravé oko a čočkou určenou na levé oko není. Můžete si tedy zakoupit jednu krabičku kontaktních čoček a čočky z ní používat pro obě oči, za předpokladu, že na každé oko potřebujete stejnou dioptrii.

Co znamená zakřivení (BC) a průměr (DIA)?

Zakřivení BC je zakřivení zadní plochy kontaktní čočky (BC neboli basic curve). Průměr kontaktní čočky (DIA neboli diameter) je velmi důležitou hodnotou (dosahuje hodnot od 13.8 do 14.5 mm).

Je možné, že mám u brýlí jiné dioptrie než u čoček?

Korekce u brýlí a u čoček probíhají trochu jinak. Přepočet se děje podle tzv. teorie „vertex distance“. U mínusových diptrií se 0,25 dioptrie ubírá a u plusových se naopak přidává. Vertex distance se však zohledňuje od hodnoty 3.50 v „+“ i „-“. Přesto se však při aplikaci kontaktních čoček nelze na tuto teorii stoprocentně spolehnout. Nemůže totiž zohlednit různé dioptrické konstrukce jednotlivých značek kontaktních čoček, ty je potřeba brát v potaz individuálně ve vztahu ke značkám, pro které se rozhodujeme. Může se pak stát, že by nositeli dle přepočtu vyhovovala značka A, ovšem u značky B bychom museli ještě 0,50 dioptrie přidat.

Mohu se s kontaktními čočkami sprchovat, chodit do bazénu, sauny?

Jakýkoli přímý kontakt s vodou může kontaktní čočky z oka snadno vyplavit. Je potřeba mít při oplachování hlavy zavřené oči a v bazénu používat plavecké brýle. Jakémukoli kontaktu kontaktní čočky s vodou je lepší se vyhnout.


Další články o kontaktních čočkách: