Zánětlivé neinfekční komplikace

Mezi tyto komplikace patří gigantopapilární konjunktivitida, horní limbární keratitida, alergická kontaktní konjunktivitida a pseudoherpetická keratitida. První dvě onemocnění mají na svědomí především usazeniny na povrchu kontaktních čoček, obzvláště lipidové a proteinové.

Gigantopapilární konjunktivitida (GPC)

Jedná se o nejčastější komplikaci spojenou s nošením především měkkých kontaktních čoček. GPC probíhá dlouho téměř asymptomaticky, nebo je doprovázena mírným začervenáním spojivek a mírným diskomfortem při nasazování čoček. GPC vzniká pravděpodobně kombinací chronického mechanického dráždění a alergické reakce na materiál kontaktních čoček a na depozita biologického materiálu, která se na čočkách usazují. Po everzi horního víčka je na okraji tarzu spojivka drsná a zhrubělá. Přítomnost kontaktní čočky v oku obtíže ještě více zvýrazní, až dojde k úplnému znemožnění nošení kontaktních čoček. Ve spojivce ubývá pohárkových buněk a množí se žírné buňky, v papilách se hromadí eozinofily, bazofily, polymorfonukleáry, lymfocyty a plazmatické buňky. Na spojivce horního víčka jsou patrné papily. Hrubé papily posouvají čočky po oku a není možné ji vůbec aplikovat. Léčba je velmi obtížná a zdlouhavá. V první řadě je nezbytné okamžitě přerušit nošení kontaktních čoček, což vede k rychlému ústupu nálezu i subjektivních obtíží. Mezi nejúčinnější terapii patří stabilizátory žírných buněk spolu s krátkodobým použitím kortikosteroidních kapek. Cílem léčby je umožnit pacientovi opětovné nošení kontaktních čoček. Většinou je prospěšné změnit typ kontaktních čoček, např. používat čočky na jedno použití, nebo vyměnit měkké kontaktní čočky za tvrdé, u kterých je výskyt GPC nižší.

Horní limbální keratitida

Toto onemocnění se projevuje uzlíkovým zhruběním horní bulbární spojivky. Horní bulbární spojivka je překrvená a barví se, zvláště při limbu. Na rohovce můžeme nalézt subepitelové infiltráty, zašednutí a nepravidelnosti. V tomto případě se opět doporučuje používat jednorázové kontaktní čočky, pečlivé čištění čoček a odstraňování usazenin enzymatickými přípravky.

Pseudoherpetická keratitida

Patří mezi alergická onemocnění, které se projevuje dendritickou figurou, která se táhne vertikálně podél limbu. Citlivost rohovky je normální. Po vysazení kontaktní čočky se rohovka rychle hojí. Dále léčbu můţeme podpořit podáním lokálních kortikoidů s kompresním obvazem.

Alergická kontaktní konjunktivitida

Projevuje se jako toxická reakce na konzervační látky v roztocích, jako jsou například tiomersal, chlorhexidin, edetan sodný (EDTA) a kyselina sorbová. Většinou krátce po vyčištění a nasazení kontaktní čočky se objeví spojivková injekce a podráždění oka. Mezi nejčastější reakce patří povrchová tečkovitá keratitida. K dlouhodobým reakcím na roztoky patří alergická odpověď u jinak atopických pacientů, u nichž dochází k chronické expozici chemikáliím obsažených v roztocích pro kontaktní čočky. Kromě již zmiňované povrchové tečkovité keratitidy se objevuje soustavná epiteliální eroze, těžká limbální nebo bulbární hyperémie, silné řezání a pálení. Používali nositel kontaktních čoček rozmanité množství různých roztoků, může dojít k tzv. mixed solution syndrom. Nejčastější příčinou je pohlcování produktů čistícího roztoku, jako je chlorhexidin a tiomersal, čočkou. Proto se doporučuje používat pro jedny kontaktní čočky stejný roztok. Mezi symptomy patří prudké pálení, svědění, slzení a snížení zrakové ostrosti.